چرا آغاز این جنگ یادبود می خواهد؟!

توبه کرده بودم که دیگر در فرندفید با کسی بحثی نکنم! چند بار پیش امده بود اینجا و انجا سر برخی مسائل بحثی گرفته بود! احتمالا کدورتهایی هم پیش آمده بود! اساسا هم چون ظرفیت یک اجنماع آنلاین چنین بحث هایی نیست ، خوب طبیعی بود به بعضی بر بخورد و چند وقتی جواب سلاممان را ندهند!

ایندفعه هم کلید بحث دای در باره جنگ 8 ساله ایران و عراق را این مطلب خانم توحیدلو زد! کار به فرندفید کشید و پستی که خود خانم توحیدلو در این مورد زدند و بعد از آن هم کمانگیر عزیز پست دیگری شروع کرد!

موضوع بحث با توجه به نوشته خانم توحیدلو، این بود که «اساسا چرا باید برای اغاز جنگ که امری منفی تلقی می شود جشن گرفت؟«

یاران اصلی درگیر در این گفتگو خود کمانگیر عزیز، آقای نجمی گرامی و هادی عزیز و اینجانب بودند!

خواهش می کنم برای اینکه مسیر بحث را داشته باشید حتما نوشته خانم توحیدلو و بحثی را که کمانگیر عزیز راه انداخت بخوانید! این نوشته کمانگیر را هم درمورد اینکه هر کسی حق دارد هر چه می خواهد در وبلاگش بنویسد نگاهی بیندازید!

حالا شما هم همان قدر می دانید که من می دانم!

خب! ساده است که آدم بیاید یک چیزی در وبلاگش بنویسد و بعد هم برود و بگوید من حق دارم ! البته تا وقتی که نوشته هایمان در مغزمان وول می خورد یا روی کاغذهای دفترچه یادداشت شخصی مان می ریزد، کسی حق بحث و نقد ندارد! ولی وبلاگ یک رسانه است! این که دیگر جای مناقشه ندارد! وقتی چیزی را در باکس ادیت وبلاگت وارد میکنی و آن دکمه محترم پابلیش را میزنی یعنی منتشرش کرده ای! پس خیلی بدیهی است که باید پای بحث هایی که پیش می اورد هم بنشینی!

حالا می رسیم به بحث خودمان!

بخشی از این مرافعه ما شاید ناشی از تفاوت بار معنایی کلمات باشد! اینکه بگوئیم بزرگداشت، جشن، یادبود یا هر نام دیگری! البته معنای متفاوتی دارند! فارغ از اینکه چه کلمه ای را استفاده نمائیم، بنظر میرسد آنچه اتفاق می افتد، برگزاری یادبود آغاز جنگی است که با نیت نابودی ما به از سوی کشور همسایه و با پشتیبانی بخش عظیمی از کشور های همسایه بویژه کشور های عربی و آمریکا اغاز شده است!

آنچه یادبود گرفتنی است، تکرار هر ساله خاطره و یاداوری و بازگوئی آن نیت پلید پشتیبانان جنگ است که متاسفانه هنوز برقرار و زنده است و به شیوه های گوناگون برای تضعیف و ناوبدی ما تلاش میکند. اگرچه گاهی جهل عین خوشبختی است، اما تا کی می توانیم صدای زنگها را نادیده بگیریم! در غیر این صورت باید گفت که فقط فرصت داریم ببازیم! خوشمان بیاید یا نیاید ان نیت، آن اراده و آن پشتیبانی اکنون بسیار مهیب تر و قویتر برقرار بوده و از هیچ فرصتی برای ضربه زدن به ما کوتاهی نمی کند! جنگ هنوز تمام نشده است !‍ بلکه در جبهه های گوناگون همچنان ادامه دارد! نگاهی به وضعیت جغرافیائی و اقتصادی کشورهای همسایه و کمی دورتر که بمراتب شرائط و جایگاه بین المللی ضعیف تری از ما داشتند نشان می دهد که این جنگ بسیار فرسایشی پایان نیافته است! پس برای پایان چه چیزی باید جشن بگیریم! چیزی که هنوز فرصت تمام شدن نیافته!از آمدن گرگها به اسم دموکراسی زمان زیادی نگذشته است!

بله! حتی یک مرغ پخته داخل قابلمه هم می داند که جنگ تلخ و بد است! جنگ امری نخواستنی به تمام معنا است! اما این اتفاق به تلخ ترین وجه ممکن برای ما آغاز شده و اعتقاد من این است که هنوز تمام نشده است! آن نیت همچنان با تمام قوا برقرار است و درحاضر چیزی مهمتر از یادآوری مدام آن وجود ندارد! هرچند این امر نامطبوع بنظر برسد‍! ما خوشبختهای دهه پنجاهی بخش مهمی از ، زندگی روزهای کودکی و نوجوانی، دوران مدرسه و خاطراتمان را از سخت ترین روزهای جنگ داریم. بنابراین نهایت بی انصافی است که آن نیت پلید را که اینطور همچنان روزهای ما را و فرصتهای زندگی و کسب و کار حال و آینده رارا از ما می گیرد نادیده بگیریم . دوستان! جنگ هنوز ادامه دارد! نیمدانم قسمت چندم آن هستیم! ولی این جنگ تمام نشده است!چرت عالی بخیر!

بیشتر بخوانید؛ کمانگیر در همین زمینه نوشته است: چگونه گفتگو را از ریشه می زنند- برای سالگرد جنگ

آهستان نوشته است:آیا این بدنهای پاره پاره، بزرگداشت نمی خواهد؟

خیزران عزیز نوشته است: از جنگ حرف میزنیم!

آقای نجمی نوشته است:چگونه مدعيان روشنفكري چاره‌اي جز مغالطه ندارند

پ.ن ویژه: لطفا از طبقه بندی و بستن تهمتهای ناروا به نگارنده خودداری فرمائید! ترجیح میدهم در عوض نقدهای شما را بدانم! دلم نمی خواهد اگر اشتباه می کنم این فکرها را با خودم به گور ببرم!

پ.ن1: براي مطالعه و پيگيري مطالب بيزبلاگر بهتر است از فيد بيزبلاگر استفاده نمائيد.
پ.ن2: براي پيگيري توئيتر بيزبلاگر مرا فالو كنيد.

پ.ن3: براي پيگيري مطالب گوگل ريدر اشتراكي بيزبلاگر كه مطالب مربوط به وب۲، اقتصاد، بازار بورس تهران، بازار طلاو فارکس، کارآفرینی، ریسکهای سیاسی و سياست را به اشتراك مي گذارد، از اين لينك استفاده نمائيد.

پ.ن4: براي پيگيري فرندفید بيزبلاگر مرا به لیست دوستان خود اضافه كنيد!

Advertisements
 1. سپتامبر 22, 2008 در 4:53 ب.ظ.

  من هم نظرم بر روی تفاوت داشتن جشن آغاز جنگ و یادبود آغاز جنگه

 2. سپتامبر 22, 2008 در 8:07 ب.ظ.

  دست شما درست.

 3. صبا
  سپتامبر 22, 2008 در 9:15 ب.ظ.

  با سلام
  لطفا با فونت بزرگتری بنویسید, کمی خواندن پستهایتان سخت شده.
  ممنون.

 4. سپتامبر 22, 2008 در 9:43 ب.ظ.

  کاشکی از ضمیم وجود همه، این حرف تو را باور کنیم:
  «آنچه یادبود گرفتنی است، تکرار هر ساله خاطره و یاداوری و بازگوئی آن نیت پلید پشتیبانان جنگ است که متاسفانه هنوز برقرار و زنده است و به شیوه های گوناگون برای تضعیف و ناوبدی ما تلاش میکند.»

 5. م
  اکتبر 3, 2008 در 6:10 ق.ظ.

  سلام
  دليل بزرگ كردن خانم توحيدلو چيه
  اينقدر تو وبلاگها ازش نقد كرديد كه ناخودآگاه بزرگ شد
  اصلا ارزشش رو نداره كه ازش بحث كنيد
  محمد مهدوي سردبير سولدوز

 6. اکتبر 28, 2008 در 1:20 ب.ظ.

  جمیعا فاتحه ای میفرستیم نثار روح مرحوم این وبلاگ
  و لعنت میفرستیم بر باعث و بانی تعطیلی این وبلاگ یعنی پول وثروت که چنان بیزبلاگرمان را از معانی ژرف زندگی غافل کرده که این وبلاگ را به
  خود واگذارده است

  بیزنس بلاگر: سروش جان ! خدا زیادش کنه! یه خورده هم سوژه بده برای نوشتن در مورد چیزائی که بدرد دیگران هم بخوره!

 7. نوامبر 16, 2008 در 11:28 ق.ظ.

  خارجی ها می گویند: War is a Machine ترجمه واقعیش به نظر من یعنی جنگ محرک اقتصاده. پس برخی سیاستمدارهای پست فطرت غربی با مرغ پخته شما در قابلمه موافق نیستیم! یعنی جنگ برای بعضی ها خوشایند هم هست… متاسفانه

 1. سپتامبر 22, 2008 در 8:15 ب.ظ.
 2. سپتامبر 22, 2008 در 9:33 ب.ظ.
 3. سپتامبر 23, 2008 در 4:34 ق.ظ.
 4. سپتامبر 23, 2008 در 12:49 ب.ظ.
 5. سپتامبر 23, 2008 در 10:35 ب.ظ.
 6. مارس 30, 2013 در 1:25 ب.ظ.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: