تجارت الكترونيك ملي، يعني چي!!!؟

قصه آن جوان را که براي خالکوبي شيري پر هيبت بر بازوانش به گرمابه رفته بود را که مي دانيد! حالا شده قصه ما که بدون پول الکترونيکي (e-money) و کارت اعتباري(credit card) تجارت الکترونيکي راه انداخته ايم !!!
اداره پست با همکاري شرکت ها با سفارش کالا بصورت آنلاين و پرداخت هنگام تحويل کالا (cash on delivery) وتسويه حساب با فروشنده کالا اين عمليات را پيگيري ميکند.البته هر عملياتي که رضايت مشتريان موجود يک مجموعه خدمات رسان مثل پست آنهم در محدوده اي چنين وسيع را فراهم کند قابل تحسين است و اميدوارم اين خدمت به سرنوشت اعقابش(کتابرسان و…)دچار نشود.

ecommerce.gif

اما قرار نيست هر اسمي دلمان مي خواهد روي آن بگذاريم. اين اگر نگوئيم فريب مشتري است لااقل باعث بهم ريختن مفاهيم و عباراتي ميشود که معاني،شرائط و چارچوب مشخص،دقيق و روشني دارند. داد و ستد و تجارت الكترونيكي و ايجاد و توسعه آن در ايران كه به تازگي مورد بحث مراجع مختلف قرار گرفته استبه عوامل مختلف فني، مالي وبويژه حقوقي متكي است كه متاسفانه در كشور ما بجز مورد اولي به بقيه توجه چنداني نشده است يا بهتر است بگوئيم كاملا بي توجهي شده است.حتي مراكزي مثل بانك ملي ايران كه خدمات ملي كارت و سيبا (سيستم يكپارچه بانكي ايران) را انجام ميدهد در واقع خريد نقدي را به جريان انداخته است بنحوي كه دريافت كننده خدمات را قادر ساخته تحت شرائطي به حساب خود دسترسي داشته و نقل و انتقالات مالي خود را مديريت كند.
در واقع براي راه اندازي نظام يا سيستم تجارت الكترونيكي هماهنگي و پيگيري سه نهاد دولت (Government)،مشتري (Customer) و کسب وکار (‌‌Business)، ضروری و غیر قابل انکار است. این سه(G,B,C) با نسبتهای مختلف با هم تعامل خواهند یافت که هر ارتباط تعاملی نیازمند ساختارها و پروتکل ههای خاص خود است که برخی از آنها جهانی بوده که ایجابا باید دولت شرایط پیوستن به آنها را در سطح بین الملل آماده کند. دولت در این میان مجوزها و گواهینامه های مربوطه را صادر میکند مشتریان هم با تبادل الکترونیکی داده ها (EDI) و در واقع با پیگیری تجارت بدون کاغذ (paperless) بخشهایی از این حلقه را تکمیل می کنند. اصلیترین و مهمترین بخش این حلقه ارتباط B با B است این لحظه انجام تجارت است . همان لحظه ای که قرار است پول یا اعتبار دست بدست شود. نمونه سایبر لحظه ای که در دنیای واقعی در مقابل دریافت کالا یا خدمات به واگذارنده پول می پردازید.لازمه ایجاد این ارتباط وجود پدیده «پول الکترونیکی» است که متاسفانه در کشور ما هنوز مبانی حقوقی وتعریف شده و شفافی ندارد. قانون برنامه سوم توسعه نیز دولت را مکلف کرده بود ضوابط اجرائی داد و ستد و تجارت الکترونیکی و نحوه برخورد با متخلفان و ایمنی معاملات را تنظیم و جهت تصویب به مجلس تقدیم کند . حتی بخشهایی از قوه قضائیه نیز برای تدوین قوانین مربوط تلاشهایی را انجام داده اند.حتی در قانون برنامه سوم بر بوجود آمدن امکان انجام داد و ستد و تجارت الکترونیکی در بازارهای سرمایه کشور تاکید کرده است. اگرچه اينك در ميانه اجراي برنامه چهارم توسعه به سبب تحريمهاي ايالات متحده در اين حوزه هنوز خبري از تجارت الكترونيك نيست. انچه هست تفاوتش به اندازه ماه من تا ماه گردون است!
شرط اولیه پیدایش پول الکترونیکی هم رواج خرید های اعتباری است که در سیستم بانکی ایران بدليل تحريمهاي آمريكا وجود ندارد.مسلما روند تکنولوژیک و مالی رشد و توسعه چنین تسهیلاتی در نقطه حاضر متوقف نشده و به سرعت پیشروی خواهد کرد.چنانچه نتوانیم شرایط فعلی را در نظام مالی و اعتباری خود هضم کنیم در واقع فقط عقب ماندگی ها را توسعه داده ایم. باید از روزی ترسید که این عقب مانده گی ها به واماندگی منجر شود ونیک میدانید که عقب ماندگی و واماندگی سیستم پول و سرمایه و متعاقب آن نظام تجاری یک کشور در جامعه یکپارچه تجارت جهانی به چه معنی است!

Advertisements
 1. اکتبر 7, 2007 در 6:22 ب.ظ.

  يك سوال: چرا در كشور ما هيچگونه رواج خريدهاي اينترنتي (نه از طريق paypal و Credit ) از طريق حسابهاي سيبا و شتاب و … ديده نمي‌شود، يعني خيلي كم مشاهده مي‌شود. شما مسلماً بيشتر از من و خيلي‌ها سر از اين موضوعات درمي‌آوريد. چيزي كه امروزه به وضوح قابل مشاهده است همان خريدهاي ظاهراً آنلاين و باطناً افلاين (پستي) است.
  ولي به نظر من مشكل اصلي از خودمان است، نه از تحريمهاي آمريكا!

 2. اکتبر 7, 2007 در 6:43 ب.ظ.

  مجازاتگر عزيز!
  پروتكلهاي امنيتي و تكنولوژي مربوطه جهت ارتباط بين بانكي در تصرف آمريكاست! آنها چيزي را كه باعث مي شود بتوانند كل تعاملات مالي دنيا را فرد به فرد كنترل كنند، دراختيار ايران نمي گذارند! ايراني كه حتي براي لاستيك بوئينگ تحريم است! اين موضوع باعث شده كل تجارت ما هنوز در دهه نود گير كند!
  يادت هست بارها و بارها سيستم شتاب هك شده!!؟
  حسابهاي سيبا يا كل شتاب به تنهايي كارائي ندارند! رواج اينترنت آنهم خانه به خانه، الزام تجار و صرفه اقتصادي تجارت الكترونيك، وجود انبارهاي منطقه اي براي كالاها( چيزي كه در غرب كسب وكاري بزرگ و سود آور است!) ، نظام بانكي مبتني بر اعتبار و نه مانده حساب كه افراد را ترغيب به خريد و مقروض شدن كند، … اينها و چيزهائي ديگر جائي در ايران ندارند!!! اصل مطلب البته پروتكلهاي امنيتي و اينترنتي و بانكي مزبور است!

  كلاهمان خيلي پس معركه است، مجازاتگر!!!

 3. اکتبر 7, 2007 در 7:24 ب.ظ.

  اولا عقب ماندگب کجا بود؟!! ها؟! همش 5 یا 6 سال دیگه مونده امام زمان ظهور کنه. بعد همه چی درست میشه! (میگی نه؟ برو از احمدی نژاد بپرس!)
  این آمریکا هم که همه چیز رو گرفته. میگفتم برای اینترنت هم داره یک کارهایی میکنه.
  سوما (دوما بالایی بود) این wto چی شد که ما 473 بار درخواست دادیم و یک بار هم عضو نیمه نمیدونم چی چی شدیم. من تا اونجایی که تحقیق کردم هر کشوری که وارد wto بشه، نباید تحریم بشه، یعنی تمام تحریم ها ازش برداشته میشه. درسته؟
  البته فکر نکنم بازار داخلی توان مقاومت داشته باشه!

 4. اکتبر 7, 2007 در 7:30 ب.ظ.

  یه چیز دیگه. تو شهرستانها (شهرستان به جایی میگن که تهران نباشه!) مثلا مشهد که ما هستیم. قیمت adsl دو برابر غیر شهرستانهاست (یعنی تهران)، حتی اگه شرکت مذبور نمایندگی شرکت تهرانی باشه. مثلا شرکت آسیاتک تهران میشه گلدنت مشهد که هیچ کدوم از پنلهاش پهنای باند نامحدود نداره. و مثلا اینترنت 64 با 2 گیگ پهنای باند (معادل یک هفته استفاده) میشه ماهی 10 هزار تومن.
  تنها شرکتی که تو مشهد adsl بدون محدویت میده شرکت آفتابه که اونم از پارس آنلاین تهران میگیره و قیمت 64 رو میده 21000 تومن و 128 رو میده تقریبا 30000 تومن در ماه.
  حالا فکر کنم بهتر بتونی فاصله طبقاتی رو درک کنی!!!

 5. اکتبر 7, 2007 در 10:58 ب.ظ.

  تکلیف ما چیه که قصه اون جوانی رو که براي خالکوبي شيري پر هيبت رویر بازوانش به گرمابه رفته بود رو نمی دونیم…؟!

 6. اکتبر 8, 2007 در 2:28 ق.ظ.

  شبستان عزيز! والله چي بگم! من اصلا در مورد قيمت اينترنت در شهرستانها چيزي نمي دونستم! ظاهرا بخاطر گروني هزينه حمل و نقل با تريلي و كاميون و بنزين و گازوئيل، حمل اينترنت اونم با پهناي باند بالا به شهرستانها گرون تموم ميشه! وگرنه اگه اينترنت از تو سيم رد ميشد كه هزينه حمل و نقل نداشت!؟ اينطور نيست!؟ ما كه علقمون به اين چيزها قد نميده! بالاخره مسئولين بهتر ميدونن!

  آرش عزيز! داستان اينه كه يه جوون مدعي پهلووني، ميره حموم عمومي و از دلاك ميخواد رو بازوش يه شير بزرگ خالكوبي كنه! اما دلاك از هر جاي شير كه شروع ميكنه، جوون به خاطر درد سوزن مانعش ميشه و ميگه اونجاش رو نمي خواد بكشي، بقيشو بكش! بالاخره اينكه حاصل كار شيري شد كه نه سرو يال داشت، نه دم و شكم، نه…! هيچي به هيچي! دلاك هم به جوون ميگه پاشو برو رفع زحمت كن! چيزي تو مايه هاي همين اوضاع و احوال تجارت الكترونيك ما!
  راستي وبلاگتو با چي درست كردي؟! مووبل؟ وردپرس؟ يا خودساختس؟!

 7. اکتبر 8, 2007 در 5:36 ق.ظ.

  البته جديدا يك عبارت مسخره ديگر را باب كرده اند و آن تركيب ضد و نقيض «اينترنت ملي» است كه در اصل اينطور معنا مي دهد: شبكه بين المللي ملي! يعني يك ديوار بكشند دور user هاي ايراني ! و يا يك شبكه اينترانت بزرگ

 8. اکتبر 8, 2007 در 7:16 ب.ظ.

  این خانه از پایه ویران است برادر…
  مدتی پیگیر این مسئله بودم و چند مقاله از از مبانی تجارت الکترونیک ،راه ها،چالش ها و موانع گرفته تا امنیت و مباحث تخصصی تر را برای روزنامه ها فرستادم ولی هرگز چاپش نکردند.به قول خودشان «مورد» داشت و اگر میخواستم مواردش را رفع کنم کل مقاله را باید پاک میکردم! پاک کردن صورت مساله بجای حل مساله شده است کل زندگی ما در این مملکت گل و بلبل!دیگر بی خیال این موضوع شدم.در این مملکت اگر میخواهی کار + انجام دهی پوستت را میکنند!

 9. اکتبر 10, 2007 در 11:30 ق.ظ.

  آيدين عزيز! شايد هم اين كارو بكنن! اگه بشه، چه كاري از دستمون بريماد؟!

  محمود عزيز! وطن براي ما جائيه كه اگه بخواي آبادش كني، خودت خونه خراب ميشي(از دكتر حسابي)!!!

 1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: